Fire storkeunger i Rens (Foto: Eivor Rosenquist)
Historisk storkeår: Højeste antal danske storkeunger siden 1980'erne
Danmark oplever i år en bemærkelsesværdig vækst i storkebestanden med 13 storkepar (2024 8 par) – det højeste antal siden midten af 80´erne. Endnu mere imponerende er de 32 storkeunger (2024 15 unger), som nu fordeler sig på landets reder.
Storkeekspert ser udviklingen som et vigtigt skridt mod en varig tilbagevenden af storken som dansk ynglefugl. Dog er der i to reder ingen unger, og hos det senest ankomne storkepar i Havsted i Sønderjylland, forventes det først, at der kommer unger omkring den 20. juni.
Denne fremgang markerer et historisk øjeblik for storkebestanden i Danmark og vækker ifølge formand for Storkene.dk, Mogens Lange Petersen, håb om en stabil fremtid for arten i landet - ikke mindst, hvis der skabes bedre leveforhold for de danske storke.
Aktuel status i de danske storkereder
2. Abild: 3 unger
3. Bylderup-Bov: mindst 4 unger
4. Saksborg: ingen unger
5. Rens: 4 unger (tidligere 5, én unge er død)
6. Smedager: 5 unger
7. Havsted: ruger på æg - unger omkring den 20. juni
8. Kliplev: Mindst 1 unge
9. Broderup: ingen unger
10. Ribe - Haderslevvej: mindst 3 unger
11. Uldum Kær: mindst 3 unger
12. Åle Kær: mindst 3 unger
13. Gundsølille: 3 unger

Grafen viser antallet af udfløjne storkeunger i Danmark fra 2018 til 2025.
2025 er endnu et estimeret tal (Illustration: Storkene.dk)
Derudover befinder en enlig stork sig på reden i Flynder ved Lemvig i Vestjylland, og en i Ramten på Djursland. Det bringer antallet af beboede reder op på 15 i 2025.
Fra afvikling til fremgang: Storkene vil Danmark
I øjeblikket er der gennemsnitligt 2,46 unger pr. rede på tværs af de 13 storkereder beboet af par. Tallet fortæller, om vi har en bestand i ud- eller afvikling – og den danske bestand af storke er ikke under afvikling. Det er helt modsat - den er under voldsom udvikling.
Storkeeksperten og formand for Storkene.dk, Mogens Lange Petersen, er glad for den positive udvikling:
"Jeg er naturligvis glad for, at det hårde arbejde med at støtte storkens genindvandring til Danmark nu virkelig viser sig at give pote. Vi bruger utallige timer på arbejdet med storkene og støtte til de værter, hvor storkeparrene yngler, og på at forbedre deres levesteder i umiddelbar nærhed af storkerederne. En af årsagerne til storkens succes i Danmark er dog utvivlsomt, at Storkene.dk midlertidigt tilbyder ynglestorkene tilskudsfodring – et tiltag, der skal afvikles i takt med, at biotoperne forbedres."
Han fortsætter:
"Det faktum, at vi sandsynligvis ender med det højeste antal udfløjne storkeunger, siden jeg var barn – og det er 40 år siden, varmer utroligt meget, men det er ikke et resultat, der er kommet af sig selv. - vi skal se mod Nordvesttyskland for at finde kimen til væksten"
Fire storkeunger i reden i Rens i Sønderjylland. (Foto: Eivor Rosenquist)
Storkebestandens fremgang i Danmark skyldes primært indvandring af tyske storke fra Nordvesttyskland, hvor bestanden vokser med 15 % om året og dermed gavner den danske storkebestand.
"Vores indsats havde ikke båret frugt, hvis der ikke var et solidt grundlag af storke at arbejde med, og det er der heldigvis. I Slesvig-Holsten er antallet af ynglepar steget fra 350 til 570 på bare fem år. Også i Nedersaksen yngler storke nu steder, hvor de aldrig tidligere har gjort det. Denne vækst mærkes mest tydeligt i Syd- og Sønderjylland, hvor vi hvert år ser nye storkepar slå sig ned. Bestandene i Nordvesttyskland og i Jylland er historisk set tæt forbundne." siger Mogens Lange Petersen.
Den Grønne Trepart kan hjælpe storken tilbage
De sidste to år er omkring 8.000 ungstorke fløjet fra rederne i Nedersaksen, og i Slesvig-Holsten taler man om knap 1.700 ungstorke i både 2023 og 2024. Da storke bliver kønsmodne i en alder af 2-4 år, kan vi forvente, at nogle af disse knap 10.000 storke vil blive en del af den danske bestand allerede fra 2026. Ikke alle forventes dog at overleve, men efter storken har omlagt trækruten og nu blot trækker til Sydvesteuropa for at overvintre, forventes det, at knap halvdelen vil overleve, til de er kønsmodne.
"Vi står foran en hastig genindvandring af storken i Danmark, og chancen for at få den tilbage som en almindelig ynglefugl har næppe nogensinde været større. Men ligesom storken gerne vil Danmark, kræver det også, at Danmark vil storken. Derfor skal politikerne tænke på storken i forbindelse med de mange initiativer under Den Grønne Trepart, der bl.a. omfatter omlægning af dyrkede lavbundsjorde og ådale til natur. Med få justeringer kan disse områder blive et eldorado for storken og de mange andre arter, der trives på engene," slutter Mogens Lange Petersen.
Storkene.dk er i skrivende stund ved at lægge sidste hånd på et oplæg, der viser vejen frem for de danske storke og skal danne grundlaget for, at tilskudsfodringen kan afvikles.